خواب

دارو های کمک کننده برای خواب

کمک های خواب: راهنمای نهایی

مطالعه آکادمی پزشکی خواب آمریکا از سال 2013 اگر برای به خواب رفتن در شب یا خواب ماندن در طول شب مشکل زیادی دارید، شاید به استفاده از کمک خواب فکر کرده باشید.

اصطلاح “کمک خواب” به چیزهای مختلفی اشاره دارد، از داروهای تجویزی گرفته تا داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی. برخی افراد حتی گزینه های رفتاری مانند مدیتیشن را به عنوان کمک خواب توصیف می کنند.انجمن خواب آمریکا خاطرنشان می کند که بازار کمک های خواب بدون نسخه در ایالات متحده سالانه بیش از 400 میلیون دلار درآمد دارد، به این معنی که افراد زیادی از آنها خرید و استفاده می کنند.

در مورد داروهای خواب با نسخه، یک مطالعه آکادمی پزشکی خواب آمریکا در سال 2013 نشان داد که:

4.1 درصد از بزرگسالان 20 ساله یا بیشتر ایالات متحده در ماه گذشته از داروهای خواب با نسخه استفاده کرده بودند.

این میزان در میان بزرگسالان 20 تا 39 ساله (8/1 درصد) کمترین میزان بود.

این میزان در میان بزرگسالان 80 ساله یا بالاتر (7%) بالاترین بود.

زنان بیشتر از مردان از داروهای خواب با نسخه استفاده می کردند

در زیر دسته های مختلف وسایل کمک خواب را بررسی می کنیم و نحوه عملکرد آنها را توضیح می دهیم. همچنین نحوه استفاده ایمن از وسایل کمک خواب، عوارض جانبی که باید به آنها توجه کنید و عادات سالمی که می توانید امتحان کنید (مانند اطمینان از داشتن یک تشک راحت) را قبل از روی آوردن به وسایل کمک خواب در صورتی که شب ها به اندازه کافی نخوابید، توضیح خواهیم داد.

انواع مختلف کمک های خواب چیست؟

انواع وسایل کمک خواب در بازار وجود دارد. سه دسته رایج از وسایل کمک خواب عبارتند از: داروهای خواب با نسخه، داروهای خواب بدون نسخه، و داروهای گیاهی یا “طبیعی” خواب. بیایید نگاهی دقیق تر به هر یک از این دسته بندی ها بیندازیم.

داروهای کمکی برای خواب

داروهای خواب با نسخه طبق گفته کلینیک مایو، قرص‌های خواب‌آور تجویزی می‌توانند به شما کمک کنند سریع‌تر بخوابید، بخوابید و/یا برای مدت طولانی‌تری بخوابید. پزشکان می‌توانند آن‌ها را برای افرادی که از بی‌خوابی شدید رنج می‌برند تجویز کنند، اگرچه این کلینیک می‌گوید که اکثر پزشکان ابتدا تغییرات سبک زندگی و درمان شناختی رفتاری (CBT) را توصیه می‌کنند. داروهای تجویزی معمولا به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته می شوند.

در اینجا دو مورد از رایج ترین داروهای خواب تجویزی آورده شده است:

  •         Eszopiclone با نام تجاری Lunesta. MedLine Plus توضیح می‌دهد که eszopiclone نوعی دارو به نام هیپنوتیزم است و با کند کردن فعالیت مغز به شما کمک می‌کند تا بخوابید و بخوابید. اسزوپیکلون قرصی است که افراد هنگام خواب یا بعد از مدتی بیدار ماندن مصرف می کنند. تعدادی از عوارض جانبی بالقوه وجود دارد، از جمله سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، سوزش سر دل، خشکی دهان، رویاهای غیر معمول و احساس خواب آلودگی در طول روز. اگر عوارض جانبی را تجربه کردید که فروکش نکردند، با پزشک خود صحبت کنید.
  •         استازولام با نام تجاری ProSom. استازولام یکی از دسته ای از داروها به نام بنزودیازپین ها است و همچنین با کند کردن فعالیت مغز برای القای خواب عمل می کند. این دارو به شکل قرص است که باید قبل از خواب مصرف شود. عوارض جانبی بالقوه استازولام عبارتند از گیجی، احساس خواب آلودگی، احساس ضعف، سرگیجه، یبوست، بی قراری، پرخاشگری، سفتی عضلات و درد پا. اگر هنگام مصرف این دارو مشکلی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

فواید داروهای کمکی خواب با نسخه:

آنها به شدت توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) آزمایش شده اند. حداقل شواهد علمی وجود دارد که نشان می‌دهد آن‌ها آنچه را که برای آن تجویز شده درمان می‌کنند.

بسته به طرح پوشش شما، بیمه درمانی ممکن است تمام یا برخی از هزینه های کمک های خواب با نسخه را پوشش دهد.

بسیاری از داروهای خواب با نسخه به عنوان داروهای عمومی در دسترس هستند که می توانند ارزان تر از داروهای مارک دار باشند.

معایب داروهای کمکی خواب با نسخه:

برای تهیه این وسایل خواب نیاز به نسخه پزشک دارید. این بدان معناست که اگر به مراقبت های پزشکی دسترسی نداشته باشید، آنها غیرقابل دسترس هستند، و همچنین به این معنی است که اگر پزشکان معتقد نباشند که شما تشخیص مرتبطی دارید، می توانند از تجویز نسخه شما خودداری کنند.

برخی از داروهای خواب نسخه ای پتانسیل بالاتری نسبت به سایرین برای سوء مصرف مواد یا وابستگی به مواد دارند. با توجه به مرکز اعتیاد، افراد ممکن است نسبت به داروهای کمکی خواب نسخه‌ای تحمل داشته باشند، بنابراین برای مشاهده هر اثر، به دوز بالاتر و بالاتری نیاز دارند. مرکز اعتیاد توضیح می‌دهد: «بسیاری از مردم متوجه نمی‌شوند که وابسته شده‌اند یا احتمالاً معتاد شده‌اند، مگر اینکه مصرف داروهای خواب‌آور خود را متوقف کنند». ناگهان علائم ترک را تجربه می‌کنند، نشانه‌ای از وابستگی و اعتیاد.» اگر در مورد وابستگی به داروهای خواب تجویزی نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید و می توانید با هم برنامه ریزی کنید.

مانند هر داروی دیگری، داروهای خواب آور نیز می توانند در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کنند. عوارض جانبی بسته به دارو متفاوت است، اما موارد رایج شامل سرگیجه، حالت تهوع، و اسهال برخی از افراد ممکن است واکنش های شدیدی به داروهای خواب آور داشته باشند، مانند یک واکنش آلرژیک یا آنافیلاکسی تهدید کننده زندگی.

در اوایل سال جاری، FDA هشدارهای جدیدی برای داروهای کمکی خواب تجویزی صادر کرد، به این دلیل که ممکن است رفتارهای خطرناک ناشی از خواب‌آلودگی باقی‌مانده را در روز پس از مصرف تحریک کنند.

داروهلی خواب بدون نسخه

طبق گفته هاروارد هلث، بیشتر داروهای خواب بدون نسخه (OTC) آنتی هیستامین هایی با اثر آرام بخش هستند.

هاروارد هلث توضیح می‌دهد: «تحمل در برابر اثرات آرام‌بخش آنتی‌هیستامین‌ها می‌تواند به سرعت ایجاد شود – بنابراین هرچه بیشتر آنها را مصرف کنید، کمتر احتمال دارد که شما را خواب‌آلود کنند». «علاوه بر این، برخی از داروهای خواب بدون نسخه می توانند روز بعد احساس کسالت و ناخوشی در شما ایجاد کنند. این به اصطلاح اثر خماری است.»

یکی از داروهای خواب محبوب OTC دیفن هیدرامین با نام تجاری بنادریل است. دومین وسیله خواب محبوب OTC داکسیلامین سوکسینات با نام تجاری Unisom SleepTabs است. هر دوی این داروها آنتی هیستامین‌ها هستند که کلینیک مایو می‌گوید که شما فقط باید برای مشکلات خواب برای دو یا سه شب در یک زمان استفاده کنید و نه طولانی‌مدت.

این کلینیک توضیح می دهد: «تحمل در برابر اثرات آرام بخش آنتی هیستامین ها می تواند به سرعت ایجاد شود. «در نتیجه، هر چه بیشتر آنها را مصرف کنید، کمتر احتمال دارد که شما را خواب آلود کنند. عوارض جانبی ممکن است شامل خواب آلودگی در طول روز، خشکی دهان و سرگیجه باشد.

مزایای کمک های خواب OTC:

برای دسترسی به آنها نیازی به نسخه ندارید، به این معنی که نیازی نیست به وقت پزشک بروید، تشخیص رسمی دریافت کنید، نسخه دریافت کنید و سپس آن نسخه را بگیرید.

دسترسی به آنها آسان است. آنها معمولاً در هر داروخانه، بسیاری از پمپ بنزین ها و برخی از فرودگاه ها در صورت سفر در دسترس هستند.

معایب کمک های خواب OTC:

وسایل کمک خواب OTC تحت پوشش بیمه درمانی نیستند و در صورت مصرف منظم آنها می توانند بسیار گران شوند.

آنها می توانند باعث شوند که روز بعد احساس خستگی و بی حالی داشته باشید.

اگر اغلب آنها را مصرف کنید، می توانید به سرعت نسبت به داروهای خواب OTC افزایش تحمل داشته باشید.

اگر یک اختلال خواب تشخیص داده شده، مانند بی خوابی دارید، کمک خواب OTC ممکن است موثرترین درمان نباشد.

داروهای خواب OTC نیازی به نظارت پزشک ندارند، بنابراین ممکن است به طور تصادفی یک قرص OTC مصرف کنید که با سایر داروها یا مکمل هایی که مصرف می کنید تداخل دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *