سوال های متعددی در این زمینه وجود دارد، برای مثال: برای خوابی مطلوب اتاق چقدر باید روشن یا تاریک باشد؟ چه زمانی باید چراغ ها را خاموش کرد؟ در متن زیر به این سوال ها و سوال اصلی « چگونه نور اتاق خواب را برای خوابی بهتر تنظیم کنیم؟» پاسخ خواهیم داد.

اتاق خواب باید کاملا تاریک باشد.

نه تنها منابع نور داخل اتاق باید خاموش باشند،  اگر نوری از خارج اتاق نیز به داخلی می تابد، پیشنهاد می شود که برای جذب نور پرده های تیره و یا ضخیم تر استفاده شود.

میزان و طول موج نور بر خواب تاثیر می گذارند.

میزان نور بیش تر در ترشح ملاتونین (هورمون تنظیم خواب) اختلال ایجاد می کند و می تواند باعث کاهش کیفیت خواب شود.

طول موج نور نیز می تواند تاثیری همانند میزان نور بر روی ترشح ملاتونین بگذارد. طول موج های کمتر موجود در نور های آبی رنگ باعث کاهش میزان ملاتونین بدن می شود و طول موج های بلند تر موجود در نور های قرمز رنگ کمترین تاثیر را بر روی ترشح ملاتونین بدن می گذارند. چراغ های ال ای دی بیش تر اوقات نور آبی تولید می کنند و در عین کم مصرف بودن، میزان نور زیادی دارند و گزینه خوبی برای نصب در اتاق خواب نیستند.

قبل از خواب در معرض نور آبی قرار نگیرید.

نور آبی علاوه بر ایجاد اختلال در ملاتونین، چرخه خواب بدن را نیز به هم می زند. منابع اصلی این نور صفحات کامپیوتر، تلویزیون و گوشی موبایل هستند.

چگونه نور اتاق خواب را برای خوابی بهتر تنظیم کنیم
چگونه نور اتاق خواب را برای خوابی بهتر تنظیم کنیم
کتاب خواندن راهی مناسب برای آرامش بخشیدن به ذهن بعد از روزی شلوغ است.

کتاب خواندن قبل از خواب جایگزین مناسبی برای کار با گوشی موبایل است. این عمل باعث می شود که از تابش شدید نور آبی صفحه موبایل جلوگیری شود.

زمان مشخصی برای خاموشی انتخاب کنید.

هر شخص باید بر اساس برنامه ریزی خود در این موضوع عمل کند. تنها خاصیت مشترک این موضوع این است که زمان مشخصی انتخاب کنید برای تاریک کردن اتاق، چون بدن و ذهن باید به وضعیت و زمان خاصی عادت کنند تا بتوانند خوابی مفید داشته باشند.

منبع

از “مقاله چگونه نور اتاق خواب را برای خوابی بهتر تنظیم کنیم” مقاله های بیشتر در این زمینه را اینجا بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *