تحقیقات و آزمایشات نشان داده اند که وقتی رژیم غذایی ما حاوی فیبر بیش تر و چربی اشباع شده و قند کم تری باشد خواب بهتری را تجربه خواهیم کرد. قند و چربی های اشباع نشده باعث می شوند خواب عمیق نشود و به سختی به خواب برویم.

محققان خواب و رژیم یک گروه از بزرگسالان سالم را به طول پنج شب دنبال کردند . کشف کردند که رژیم غذایی که در طول روز رعایت می کنیم بر خواب شب ما اثر می گذارد. تحقیقات مشخص کردند که میزان بیش تر قند و چربی های اشباع نشده در رژیم اشخاص باعث خواب سبک و بی کیفیت می شود که فایده چندانی برای بدن ندارد.

زمان غذا خوردن هم به کیفیت خواب مرتبط است

کریستین ماهان، دکتر و پروفسور دانشگاه علوم سلامت تگزاس است . او می گوید که بدن ما زمان بندی و ساعت خود را دارد و طبق آن فعالیت می کند. مثلا به خواب رفتن، بیدار شدن و احساس گرسنگی همه بر اساس الگو های خاصی در بدن ما اتفاق می افتند. به این دلیل اگر از لحاظ رژیم تغییرات شدیدی در بدن ایجاد کنیم ، طول خواهد کشید که مغز و بدن با هم دوباره هماهنگ شوند . سیستم گوارش به رژیم جدید عادت کند تا بدن به حالت عادی خود بازگردد و الگو خواب خود را اصلاح کند. افرادی که دچار مشکلات گوارشی هستند معمولا خواب راحتی ندارند. این موضوع ثابت می کند که چقدر رژیم در فرایند خواب اهمیت دارد.

رژیم غذایی بهتر، خواب بهتر
رژیم غذایی بهتر، خواب بهتر

1. از خوردن غذا های چرب و تند قبل از خواب خودداری کنید

غذا های تند و چرب را برای صبح نگه دارید. غذا های تند و سنگین زمان بیش تری برای هضم لازم دارند و بهتر است مستقیما قبل از خواب مصرف نشوند. خوابیدن با معده پر باعت سوء هاضمه خواهد شد که استراحت و به خواب رفتن را سخت تر خواهد کرد.

2. صبحانه شاهانه

برای دوری از کسلی و خستگی بعد از بیدار شدن بهترین کار بعد از مسواک زدن، یک صبحانه کامل است. همان قدر که صبحانه باید مفصل باشد، شام باید محدود و سبک باشد چون بدن بعد از وعده شام دیگر نیازی به انرژی چندانی ندارد چون باید آماده خواب شود.

3. کاهش قند در رژیم

در کل، کاهش قند برای سلامتی و خواب راحت ضروری است. قند بیش از حد ، در رژیم تأثیر بزرگی بر روی سطح قند خون دارد که به صورت مستقیم به میزان انرژی بدن مرتبط است . قند سطح انرژی بدن را به سرعت افزایش می دهد ولی به همان سرعت نیز باعث افت آن می شود. این افزایش و کاهش های ناگهانی در سطح انرژی بدن ممکن است باعث روی آوردن شخص به کافئین و یا قند بیش تر شود که نتیجه همه این کارها از بین رفتن تعادل در خواب است.

منبع

یک دیدگاه 1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *